24.05.2013

Kentsel Dönüsüm/ Istanbulda 50 bin bina yikilacakIstanbul'da 50 bin bina yikilacak

Kentsel dönüsüm kapsaminda Istanbul'un riskli alanlarindaki 40 bin konut ve is yeri yikildi, 6 ayda 50 bin binanin yikilacagi bildirildi.
 
 
 
 

Çevre ve Sehircilik Bakanligi Istanbul Altyapi ve Kentsel Dönüsüm Müdürü Bülent Babaoglu, kentsel dönüsüm çalismalarinin devam ettigi Gaziosmanpasa'nin Sarigöl mevkisinde AA muhabirinin sorularini yanitladi.

Istanbul'da bazi bölgelerde kentsel dönüsümün, yasa çikmadan önce baslatildigini ve sonuçlandirildigini hatirlatan Babaoglu, geçen yilin Agustos ayinda yürürlüge giren Kentsel Dönüsüm Yasasi'nin uygulama yönetmeliginin de bir ay sonra yayimlandigini anlatti.
Babaoglu, yönetmelikle birlikte kentsel dönüsümün hizlandigini belirterek, yasa kapsaminda belirlenen alanlarda kentsel dönüsüm faaliyetlerinin basladigini, bunun yani sira vatandaslarin dönüstürülmesini talep ettigi binalar da bulundugunu aktardi.
Bülent Babaoglu, "Yasa çiktiktan sonra su ana kadar Istanbul'da 40 bin konut ve is yeri yikildi. Önümüzdeki 6 ay içerisinde yikilacak birim sayisi 50 bin 57" dedi.