24.05.2013

Kentsel Dönüsüm/ Bagcilar

Istanbul'un bu ilçesi 6 ay içinde santiyeye dönecek!

Bagcilar 6 ay içerisinde santiyeye dönecek. Müteahhitlerle ikinci toplantiyi yapan BagcilarBelediye Baskani Lokman Çagirici, kentsel dönüsüm alanlariyla ilgili bakanlar kurulundan karar çiktigini ifade etti. Çagirici, "Bagcilar 6 ay içerisinde santiyeye dönecek. Birleserek siteler kurun, ancak sitelerin etrafini Berlin duvarlariyla çevirmeyin, komsuluk da yasasin." dedi.

'RADIKAL BIR KARAR ALDIK'
Belediye olarak radikal bir karar aldiklarini ifade eden Çagirici, 1999 depreminden önce yapilan binalarin büyük bir bölümünün riskli oldugunu ifade ederek, meselenin ticari kaygilar bir kenara birakilarak, bütüncül bir yaklasimla degerlendirilmesi gerektigini söyledi. Aldiklari kararin ardindan, "Bugüne kadar neredeydin?" diye soranlarin çiktigini belirten Çagirici, "Yarin böyle bir karar alsak yine ayni tepki ile karsilasacaktik. Yaptigimiz hesaba göre Bagcilar'daki otopark sorununu çözebilmek için ilçenin dörtte birine otopark yapmamiz gerekiyor, bu da mümkün degil. Onun için otopark sorununu binalarda yapacagimiz dönüsümle çözmek zorundayiz." dedi.

Belediye olarak belirledikleri kentsel dönüsüm alanlarinin dördünün onaylandigini ve Resmi Gazete'de yayinlandigini ifade eden Çagirici, "Kentsel dönüsümde 6 ay içerisinde hizli bir süreç baslayacak. Bagcilar, 6 ay içerisinde santiyeye dönecek. Bir araya gelin ve siteler olusturun. Ancak bu sitelerin etrafini da Berlin duvariyla çevirmeyin. Komsuluk iliskileri de devam etsin." diye konustu. Dünyada artik ülkelerin degil, sehirlerin yaristigina vurgu yapan Çagirici, "Her hangi bir cadde ya da meydan ismi söylendiginde 'hangi ülke' diye sormuyoruz. Plana göre hareket edelim, en azindan 5-10 yil sonra ulasacagimiz bir dogrumuz olsun. Hatada ulasacagimiz bir dogrumuz olmayacak. Bu projeyi basarabilirsek, hepimiz kazanacagiz, basarisizlik olursa o zaman bu basarisizlik benim olacak." ifadelerine yer verdi.

Toplantida söz alan müteahhitler genel olarak konusulanlarla imar planlarinin uyumlu hale getirilmesini isterken, Baskan Çagirici uygulama esnasinda bazi aksakliklarin ortaya çikabilecegini, bu aksakliklarin da istisareler sonucunda düzeltilecegini belirtti.